Farmaceutický asistent Martin Scholler natočil video o Lékárně FN Olomouc. Ta má i nové webovky s rezervačním systémem

22. 6. 2020

Co si představíte, když se řekne lékárna? Pravděpodobně to budou police plné krabiček, lahviček, kapek, sirupů, mastí, pak samozřejmě lékárenské výdejní pulty, u nich stojící bíle oděné lékárnice a lékárníky a samozřejmě charakteristickou vůni. Ano, lékárny jsou pro běžné zákazníky obchody se speciálním zbožím a zvláštní atmosférou. Nekladli jste si ale někdy otázku, co se děje v zákulisí? Tak například lékárna ve Fakultní nemocnici Olomouc není maloměstská apatyka, která distribuuje krabice s léčivy. Je to obrovský, organizačně náročný provoz s bohatým portfoliem činností, v němž je výdej léků jen jedním mozaikovým kamínkem. Touha ukázat veřejnosti celou mozaiku přiměla farmaceutického asistenta Martina Schollera, DiS. k natočení prezentačního videa. Procházka lékárnou a představení budovy i činností trvá zhruba sedm minut. A rozhodně stojí za vidění! 

 

Video přitom původně ani vzniknout nemělo. Martin Scholler měl jen připravit prezentaci v powerpointu pro loňský Kongres nemocničních lékárníků v Olomouci. „Jenže mně se zadané téma a klasický způsob provedení zdály trochu nezáživné a nudné. Navrhl jsem proto videoprezentaci, která by kolegům představila naši lékárnu poněkud dynamičtěji,“ vzpomíná farmaceutický asistent. Na realizaci však nebyl sám. „To bych nezvládl. Požádal jsem o spolupráci kamarády Antonína Gulašu a Tomáše Curzydla. Pomohli mi video upravit a zpracovat. Velice jim za to děkuji,“ zdůrazňuje.

Sedm minut výsledného videa a dvě minuty zkrácené verze pro obrazovky v ambulancích FN Olomouc představují celý měsíc usilovné práce. Natáčení trvalo týden, zbývající čas zabrala postprodukce. „Na každém oddělení lékárny jsme strávili den, abychom zachytili pestrou přípravu, které se zde věnujeme, a také přiblížili veřejnosti zákulisí lékárny, které běžný pacient nevidí. Celý den pak trvalo pořídit záběry v areálu nemocnice a také záběry architektonicky zajímavé budovy hlavní lékárny. Nejnáročnější bylo ovšem následné stříhání a další úprava videa včetně nahrávání komentáře. To zabralo další tři týdny,“ popisuje průběh Martin Scholler, který je zaměstnancem lékárny největšího zdravotnického zařízení na střední Moravě šest let. „Dlouhou dobu jsem působil na oddělení přípravy. Měl jsem na starosti přípravu roztoků, kapslí, mastí, čípků a jiných lékových forem a to jak přímo pro pacienty na recept, tak pro jednotlivá oddělení nemocnice. Od loňského listopadu pracuji na pracovišti přípravy cytostatik,“ přibližuje náplň své práce.

  • Autorem videa je Martin Scholler, DiS.

Hlavní lékárník FN Olomouc Mgr. Robert Běhal je z výsledného videa nadšený. „Už dříve jsme si s kolegy mnohokrát posteskli, že veřejnost nás vnímá jen skrze veřejnou část lékárny a že je to škoda. Martinovi se podařilo tuto mezeru napravit a ještě k tomu v moderní a poutavé formě. Video je přece jen pro mladší generaci ten nejpřirozenější mediální formát. Mám velkou radost, že v lékárně pracují lidé, kteří neustrnou jen při plnění rutinních povinností, ale přinesou lékárně i něco navíc,“ neskrývá radost hlavní lékárník.

Video Martina Schollera však není jediná novinka, kterou se Lékárna FN Olomouc může pochlubit. Do provozu minulý týden uvedla své nové webové stránky lekarna.fnol.cz, které po vizuální stránce vycházejí z páteřního webu nemocnice www.fnol.cz. Kromě standardních informací o otevírací době, nabízených službách, akční nabídce nebo o personálu web nabízí také aplikaci pro online rezervaci individuálně připravovaných léků. „Doposud museli pacienti nejdříve přijít do lékárny, my jsme zhodnotili, zda jsme schopni lék připravit a pokud ano, předali jsme jim lístek s časem, kdy si má připravený lék vyzvednout. Díky rezervačnímu systému se celý postup zjednodušuje. Pacienti jen do formuláře přepíší kód receptu a kontaktní údaje a my je SMS zprávou informujeme, že mají lék připravený k vyzvednutí,“ pochvaluje si Robert Běhal.